ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Bystrzyca Górna informacje

Info

 
Bystrzyca Górna

Jedna z największych wsi w regionie leżąca w dolinie Bystrzycy, około 4 km poniżej zaporowego Jeziora Bystrzyckiego, pomiędzy Pogórzem Wałbrzyskim i Górami Sowimi. Malownicza miejscowość położona 5 km od Świdnicy, 60 km od Wrocławia i 30 km od granicy z Czechami.

W Bystrzycy Górnej są doskonałe tereny do uprawiania turystyki górskiej i rowerowej oraz jest to dobre miejsce wypadowe w Góry Sowie, Lochy Walimskie do zamku ''Książ'', Grodno i nad Jezioro Bystrzyckie.


Atrakcje okolic


Jezioro Bystrzyckie i zapora wodna - stanowi jedno z ładniejszych miejsc w Sudetach. Zbiornik powstał dzięki przegrodzeniu przełomu Bystrzycy tamą
o wysokości 44 m. Okolice jeziora są niezmiernie interesujące. Na zachodnim brzegu jeziora góruje piastowski Zamek Grodno.

Zamek Grodno na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.), nad malowniczym zaporowym Jeziorem Bystrzyckim. Wybudowany najprawdopodobniej przez księcia Bolesława Wysokiego w 1198 r., a rozbudowany przez księcia Bolka I w XIII w. Zamek Grodno miał za zadanie strzec granic Księstwa Świdnicko-Jaworskiego z Czechami. W 1545 r. zamek kupił Matthias von Logau (Maciej z Łagowa ­ starosta Księstwa Świdnicko-Jaworskiego) od wdowy po Cristopherze I von Hoberg, który przystąpił do dalszej rozbudowy zamku. Podczas wojny trzydziestoletniej zamek zdobyli Szwedzi, którzy dość mocno go zniszczyli. Ostatni mieszkańcy zamku opuścili go w roku 1774 i od tego czasu budowla zaczęła popadać w ruinę - zawaliła się ściana południowa i zachodnie skrzydło mieszkalne, a w 1869 r. od uderzenia pioruna spłonęła wieża. Od totalnej ruiny uratował Grodno wrocławski profesor Johann Büsching, króry był jego właścicielem aż do śmierci. Od roku 1856 do końca II wojny światowej zamek był w rękach rodu von Zedlitz und Neukirch. 
Obecnie zamek oraz miesycyce sie w nim muzeum dostępne są do zwiedzania codziennie oprócz poniedziałków. Warto wejść na wieżę, z której roztacza się piękny widok na lasy rezerwatu "Góra Choina".

Sztolnie walimskie - przy drodze do Walimia, w pobliżu wsi Rzeczka. Sztolnie, o długości 600 m, wydrążono w zboczu góry Ostra. Do dziś nie jest znany cel wydrążenia podziemnych korytarzy. Na zewnątrz znajduje się prawdziwy amerykański most wojskowy z czasów II wojny światowej.

Elektrownia wodna w Lubachowie - jest wspaniałym zabytkiem techniki z lat 20-tych XX wieku.

Świdnica

  • Starówka - rynek i otaczajaca go sieć uliczek zachowały do dziś nieomal oryginalny układ architektoniczny średniowiecznego miasta. Na rynku stoją piękne barokowe i renesansowe kamienice mieszczańskie, a nad nimi góruje zastygnieta w półkroku postać Merkurego - patrona kupców (miasto ma bowiem bogatą kupiecka historię). Wiele z kamienic wpisanych jest do rejestru zabytków. W czterech narożnikach rynku znajdują się barokowe fontanny z rzeźbami autorstwa świdnickiego artysty Georga Webera, m.in. Atlas dźwigajacy na swych barkach Nieboskłon oraz Neptun (miniaturka świdnickiej fontanny z Neptunem znajduje sie na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze). W pobliżu fontanny z Neptunem stoi kolumna Świętej Trójcy - dawny pręgież.
  • Kościół św. Stanisława i Wacława - przebudowywany przez wieki jest prawdziwą mieszanką stylów architektonicznych. Bogato zdobione barokowe wnętrze z kilkoma średniowiecznymi rzeźbami i renesansowym retabulum, ukryte jest za gotyckimi muram Wieża kościoła jest najwyższa na Śląsku (103 m).
  • Muzeum Dawnego Kupiectwa w którym można prześledzić bogatą kupiecką historię miasta. Wewnątrz można podziwiać bardzo ciekawie zaaranżowane dawne wnętrza, np. XIX-wiecznej apteki (w Świdnicy od 1330 r. działała jedna z pierwszych polskich aptek), karczmy czy sklepu kolonialnego. W muzeum znajduje sie także Dom Wagi Miejskiej - kantorek sprzed dwóch wieków z kolekcją rozmaitych wag. Muzeum to jest jedynym takim muzeum w Polsce.
  • Ewangelicki Kościół Pokoju z XVII w., który jest jedną z dwóch tego typu budowli na świecie - drugi znajduje sie w Jaworze. W 2001 r. oba zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Kościół w Świdnicy wzniesiono z drewna i gliny, dlatego nazywany jest kościołem bez gwoździa. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione. Warto zwrócić uwagę na pełne przepychu empory - loże dla bogatej protestanckiej szlachty, ołtarz z XVIII w., ambonę i ołtarz z XVII w. We wrześniu odbywają się w kościele festiwale muzyki kameralnej.
  • Przy bramie wjazdowej do nowej oczyszczalni ścieków za Osiedlem Zawiszów stoi, a właściwie kuca "srający chłopek" zwany "Bolkiem myślicielem" - betonowa figura, którą w latach 30. XX w. ktoś postawił w oczyszczalni ścieków. Jest to chyba jedyny w Europie pomnik mężczyzny załatwiającego potrzebę fizjologczną.
Wałbrzych
  • Muzeum Przemysłu Techniki - znajduje się na terenie nieczynnej kopalni. Jest tam wystawa XIX-wiecznych budowli i maszyn przemysłowych.
  • Muzeum Okręgowe - mieści się w domu Albertiego. Znajduje się tam wystawa minerałów z pobliskich gór, węglowe skamieliny i zbiór porcelany mieszczańskiej;
  • Kościół ewangelicko-augsburski z lat 1785-88. We wnętrzu na uwagę zasługują odnowione organy;
  • Kościółek Matki Boskiej Bolesnej z początku XIV wieku, z późniejszą przebudową;
  • Neogotycki kościół p.w. Aniołów Stróżów z lat 1899-1904;
  • Mauzoleum hitlerowskie, po którym obecnie zostały kamienne mury.

Noclegi

Noclegi w miejscowości Bystrzyca Górna kliknij tutaj

Położenie



ZOBACZ RÓWNIEŻ

ONLINE 104 (7) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.537 sek.