ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Gryfów Śląski informacje

Info

Gryfów Śląski

Tysiącletnia miejscowość, położona w zachodniej części Dolnego Śląska, w niewielkiej odległości od granicy polsko-czeskiej (ok. 15 km) i polsko niemieckiej (ok. 35 km) zawdzięcza swój rozwój handlowi. Największy wpływ miało nadanie miastu w 1354 r. szeregu przywilejów, m.in.: prawa do organizacji targów, warzenia piwa, wybór burmistrza i radnych, sądownictwa i wypasu bydła nad Olzą. Wielkie szanse jakie stworzyły te przywileje zniweczyło w  XVw. morowe powietrze, które zaatakowało mieszkańców grodu oraz wojny husyckie. Podobno w pewnym momencie w Gryfowie pozostało tylko 12 mieszkańców. Kolejne klęski przyszły w ciągu następnych 300 lat. Miasto przeżyło trzy pożary oraz wojnę 30 - letnią. Dopiero w XVII w. podczas pruskiego panowania poprawiła się sytuacja gospodarcza - w mieście zaczęły powstawać liczne manufaktury i przydomowe warsztaty. W 1783 r. kolejny pożar pochłonął blisko 120 kamienic. W XIX w. rozwinął się przemysł jedwabniczy spowodowany wzrostem zainteresowania hodowlą drzew morwowych. W tym czasie poprowadzono również instalację gazową, poprowadzono linię kolejową do Świeradowa Zdroju, Lubania i Lwówka.

Do obecnej chwili pozostał średniowieczny układ gryfowskiego rynku, na którego środku postawiono w 1929 r. "architektoniczny wybryk" - wysmukły ratusz z żelbetonu (poprzedni uległ zniszczeniu na skutek pożaru). Przed ratuszem znajduje się fontanna również z pocz. XX w. oraz kamienna kolumna, wokół której bawią się czterej chłopcy wykonani z brązu. Godne uwagi są również renesansowe kamieniczki w samym rynku, kamieniczki kupieckie przy uliczkach dochodzących do rynku oraz kościół św. Jadwigi. Kościół z XIII w. - wielokrotnie przebudowywany do chwili obecnej zachował dwa warte zainteresowania elementy przeszłości - XVI-wieczne prezbiterium oraz kaplicę grobową Schaffgotschów z XVI w.

Niedaleko Gryfowa znajdują się dwa malownicze sztuczne jeziora Złotnickie i Leśniańskie, nad kórymi warto zwiedzić Zamek Czocha.

Noclegi

Noclegi w miejscowości Gryfów Śląski kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Lubiechowej, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Lubiechowej i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.karpacz.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Karpaczu, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Karpaczu i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.swieradowzdroj.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Świeradowie Zdrój, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Świeradowie Zdrój i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.e-szklarska.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Szklarskiej Porębie, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Szklarskiej Porębie i wiele innych.
ONLINE 97 (1) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,359 sek.