ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Juszczyn informacje

Info


Juszczyn


Wieś położona w Beskidzie Żywieckim, nad rzeką Skawą oraz strumieniem Cadyńka, pomiędzy Makowem Podhalańskim a Jordanowem.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1410. Wówczas Władysław Jagiełło zapisał Zbigniewowi z Brzezia, za zasługi w wojnie z Krzyżakami, między innymi właśnie Juszczyn. W wieku XVII ówczesna starościna lanckorońska Maria Zebrzydowska założyła we wsi hutę szkła, która działała do I rozbioru Polski. Od roku 1772 miejscowość była w rękach Austriaków. Pierwsza, trzyklasowa, szkoła powstała w 1884 r., a parafia w roku 1982.
Obecnie Juszczyn jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących wypoczynek w ciszy, spokoju, na łonie natury.


Atrakcje i zabytki:
  • Babia Góra (1725 m n.p.m.). Występują tu elementy krajobrazu alpejskiego (skaliste gołoborza, wysokogórskie hale, połacie kosodrzewiny). Roślinność porasta piętrowo - od regla dolnego (pierwotna puszcza karpacka) poprzez górnoreglowy bór świerkowy i piętro kosodrzewiny, aż po piętro alpejskie. W lasach możemy spotkać: rysia, wilka, głuszca, cietrzewia, a czasem nawet niedźwiedzia. Babia Góra objęta jest ochroną Babiogórskiego Parku Narodowego.


Juszczyn
  • Kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia wybudowany w latach 70-tych XX wieku. We wnętrzu świątyni, w ołtarzu zobaczymy XIX-wieczny obraz Matki Bożej Pocieszenia.
  • Kamienna kapliczka słupowa z XIX w. z żelaznym odlewem Sceny Ukrzyżowania.
  • Murowana kaplica z kamienną rzeźbą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem z 1 poł. XIX wieku.


Maków Podhalański
  • Późnoklasycystyczny kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z lat 1826-28, obok którego stoi barokowa kaplica. We wnętrzu kościoła mieści się obraz Matki Bożej Makowskiej, poświęcony 10.06.1979 r. przez papieża Jana Pawła II na Błoniach Krakowskich.
  • Przydrożne kapliczki, krzyże oraz figury.
  • Ruiny murów hamerni (huty żelaza z XIX w.).
  • Pomnik przyrody - 400-letnia lipa na Starym Rynku.


Noclegi

Noclegi w miejscowości Juszczyn kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Treśnie, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Treśnie i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.szczyrk.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Szczyrku, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Szczyrku i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.ustron.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Ustroniu, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Ustroniu i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.wisla.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Wiśle, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Wiśle i wiele innych.
ONLINE 96 (2) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,330 sek.