ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Drezdenko informacje

Info

 
Drezdenko

Miasto położone w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, pomiędzy Pojezierzem Wielkopolskim i Pomorskim, nad Notecią. Drezdenko znajduje się w otoczeniu lasów i jezior, co sprawia, że jest tu bardzo czyste powietrze, którym można oddychać przez cały rok. Malowniczy krajobraz, liczne akweny wodne, bogata szata roślinna - wszystko to sprawia, że miejscowość jest wspaniałym miejscem wypoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z Kroniki Galla Anonima z roku 1092. Nazwa miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od nazwy drzewa lub osady zbudowanej na palach. Niektórzy uczeni uważają, że nazwa wywodzi się od imienia Drzesław. Obecna nazwa powstała od niemieckiego Driesen.



Zabytki i atrakcje


Drezdenko
- Dawny Arsenał z XVII w., w którym obecnie mieści się Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia.

- Zespół pałacowo-parkowy z barokowym pałacem z 1766 roku, w którym obecnie znajduje się Gimnazjum nr 1.

- Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego z lat 1898-1902, we wnętrzu, którego znajdują się organy wykonane przez Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Od roku 1995 w kościele organizowany jest Letni Festiwal Muzyki Organowej.

- Najstarszy budynek w mieście - apteka przy Starym Rynku z 1667 r.

- Ratusz neogotycki jako przykład budowli secesyjnej.

- Kamienice z secesyjnymi ornamentami.

- Zabytki techniki (ul. Niepodległości 14): budynek stacji filtrów, stacji pomp, zakłady wodociągowe, wodociagowa wieża ciśnień.



Przeborowo
- Kościół z 1715 r., wokół którego rośnie wiele starych drzew.
- Schrony Wału Pomorskiego.


Mierzęcin
- Pałac pośród lasów i jezior - 50 km na pn-wsch od Gorzowa Wielkop. na obrzeżach Puszczy Nadnoteckiej. Pałac został zbudowany w II połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego jako siedziba rodu von Waldow, otoczony zabytkowym parkiem z licznymi pomnikami przyrody. Obecnie pełni funkcję ośrodka hotelowo-szkoleniowego.



- Fragmenty fortyfikacji ziemnych z XVIII wieku

- Bunkry z lat 1937 - 1938 przy nieczynnej linii kolejowej z Drezdenka Pd. do Krzyża. Wybudowane jako fragment niemieckich fortyfikacji.



Rezerwaty:

- Lubiatowskie uroczyska - rezerwat faunistyczny z borem sosnowym i kolonią czapli siwej, łabędzi oraz ptactwa wodnego i błotnego.

- Czaplisko k/ Lubiatowa - kolonia czapli siwej, rezerwat starych drzew sosnowych.

- Łubówko na obrzeżu Puszczy Drawskiej.


Szlaki turystyczne rowerowe, piesze i wodne:

- szlak niebieski - dł. 10,9 km: Trzebicz-Grotów-Puszcza Notecka
- szlak żółty -
dł. 25,6 km: Drezdenko-Sowia Góra-Puszcza Notecka
- szlak zielony i czerwony - dł. 13,8 km: Drezdenko-Zagórze-Drezdenko w lasach Puszczy Drawskiej
- szlak żółty - dł. 13,8 km: Podlesiec-Drezdenko-Puszcza Drawska

Transeuropejska droga rowerowa R-1 z Berlina do Królewca.

Drawa - szlak wodny
Drawę należy zaliczyć do najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Kilkakrotnie spływał Drawą ksiądz Karol Wojtyła, następnie papież Jan Paweł II, na którego cześć szlak został nazwany jego imieniem.

Rzeka bierze swój początek w rynnowej dolinie polodowcowej, tzw. Dolinie Pięciu jezior, położonych pomiędzy Połczynem Zdrojem a Kluczewem. Jest drugim co do wielkości po Gwdzie dopływem Noteci. Przepływa przez województwa koszalińskie, gorzowskie i pilskie.

Drawa ma 185,9 km długości, powierzchnia dorzecza wynosi 296,1 km2, wypływa z Jeziora Krzywego na wysokości 150 m n.p.m., położonego 7 km na południowy wschód od Połczyna-Zdroju. Uchodzi zaś do Noteci poniżej Krzyża, na wysokości 28 m n.p.m. Jej średni spadek wynosi 0,61% przepływ 19 m/s. Na prawie całej swej długości Drawa prowadzi wody czyste. Rzeka dzieli się wyraźnie na kilka części. W górnym biegu łączy 5 małych malowniczych jezior: Górne, Krąg, Długie, Głębokie i Małe, następnie przepływa przez jeziora: Prosino, Żerdno, Drawsko, Rzepowskie, Krosino, Lubie, Wielkie i Małe Dębno. Do miejscowości Złocieniec rzeka jest obita ochroną w ramach Drawskiego Parku Krajobrazowego. Od wypływu z jeziora Lubie do miejscowości Prostynia rzeka płynie przez teren poligonu wojskowego.



Noclegi

Noclegi w miejscowości Drezdenko kliknij tutaj

Położenie



ZOBACZ RÓWNIEŻ

ONLINE 146 (3) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.425 sek.