Szklarska Poręba, miasto w województwie dolnośląskim, nad Kamienną, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. 8,2 tys. mieszkańców (2000).
Historia: ok. 1366 założono tu najstarszą na Śląsku hutę szkła. W 1841 uruchomiono hutę szkła kryształowego Julia (wówczas Józefina). Wokół huty powstało osiedle, które w poł. XIX w. przekształciło się w ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Prawa miejskie od 1959. 1947-1970 w Szklarskiej Porębie mieszkał i tworzył malarz V. Hofman.Szklarska Poręba położona jest w południowo-zachodniej Polsce, u zbiegu trzech granic Polski ,Czech i Niemiec, w paśmie gór Izerskich i Karkonoszy, w powiecie jeleniogórskim , województwie dolnośląskim. Miasto nasze leży u podnóża góry Szrenica ( 1362 m n.p.m. ). Jest to najlepiej zagospodarowane centrum sportów zimowych w Polsce . Miasto jest położone na wysokości od 440 - do 886 m n.p.m. Bezpośrednio graniczy z Republiką Czeską ( przejście graniczne Jakuszyce ). Walory turystyczne oraz korzystne położenie w pobliżu dużych środkowoeuropejskich miast: Praga 139 km , Wiedeń ok. 400 km , Wrocław 140 km. ( każde z nich ma również lotnisko międzynarodowe), a także bliskość przejść granicznych polsko - czeskich (8 km) oraz polsko-niemieckich (71 km), czyni ze Szklarskiej Poręby atrakcyjny ośrodek zarówno pod względem turystycznym jak i gospodarczym. Szklarska Poręba jest uznawana za jeden z najlepszych ośrodków turystycznym w Polsce. Istniejące w Szklarskiej Porębie walory wypoczynkowe pozwalają na aktywny wypoczynek turystom nie tylko w sezonie narciarskim, ale praktycznie przez cały rok.

Niewiele jest w Polsce obszarów tak sprzyjających rekreacji jak okolice Szklarskiej Poręby.
Cisza, wciąż zmieniające się krajobrazy w zależności od oświetlenia czy pory dnia, połączone z szumem krystalicznie czystych potoków i wodospadów spadających w otoczeniu granitowych skał - to elementy wpływające niezwykle kojąco na naturę ludzką.

Znakomite miejsce wypadowe do pobliskich miejscowości wypoczynkowych czeskich Karkonoszy w oparciu o kilka przejść granicznych , tak pieszych jak i samochodowych - aż po złotą Pragę.

Szklarska Poręba utrzymuje również miano jednego z najważniejszych w kraju ośrodków narciarstwa biegowego.

W Jakuszycach, należących do Szklarskiej Poręby, śnieg utrzymuje się grubą warstwą aż do późnej wiosny. Trasy biegowe, o łącznej długości 100 km, po sezonie zimowym służą miłośnikom cyklingu, bowiem coraz bardziej popularne staje się pokonywanie górskich szlaków na rowerach.
Możliwość korzystania z górskiej wspinaczki, konnej jazdy po rozległych ostępach leśnych oraz poszukiwania minerałów.


NOCLEGI