Główne atrakcje turystyczne:
- Ruiny kościoła św. Mikołaja - opiekuna rybaków i żeglarzy z XIV wieku - jest to najstarszy zabytek miasta. W pobliżu kościoła znajdowała się „stara Łeba" - pierwotna osada, niestety sztormy zniszczyły budowlę pozostawiając jedynie jej fragment.
- Port jachtowy - Marina Łeba - jest pierwszym tego typu kompleksowym przedsięwzięciem zrealizowanym na polskim wybrzeżu. Może przyjąć ponad 120 jednostek różnych klas, w tym także jachty żaglowe o długości do 18 m i motorowe do 24 m długości.
- Cmentarz ewangelicki przy ul. Parkowej - znajduje się tam obelisk upamiętniający cmentarz gminy ewangelickiej, żyjącej w Łebie do 1945 roku.
-
Obraz Maxa Pechsteina – niemieckiego ekspresjonisty, zamieszkałego w Łebie do 1945 r. obraz zatytułowany : „Matka Boska jako orędowniczka”; Wysoki na ponad 2 m, szeroki na 1m. Namalowany na prześcieradle, farbami używanymi przez rybaków do naprawy łodzi. Przedstawia Maryję stojącą na kuli ziemskiej zanurzonej w morskich falach.
- Słowiński Park Narodowy - główną atrakcją turystyczną Parku są ruchome wydmy, których bardzo drobny piasek pod wpływem wiatru wędruje na wschód z szybkością 3 – 10 m rocznie, zasypując napotykane lasy. Największe pole wydmowe wynosi ok. 500 ha, a największe wydmy sięgają do 42 m.
- Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie.
- Rejs statkiem po jeziorze Łebsko - jezioro objęte jest strefą ciszy. Po drodze możliwość oglądania rzadkich gatunków ptactwa – raj dla miłośników turystyki ornitologicznej i przyrodniczej.
-
Kościół p.w. WNMP - zbudowany został w 1683 r. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja zniszczonego przez sztormy w 1558 r. Na zewnętrznej ścianie znajduje się obelisk pojednania – upamiętnia poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Łeby. W kościele znajdują się m. in.: figurka srebrnego dorsza, odrestaurowana figurka dwustuletniego chrzcielnego anioła. Na placu przed kościołem znajduje się ławka Maxa Pechsteina.
- Ogród ornitologiczny - można w nim obejrzeć ponad 100 gatunków ptaków z całego świata.Teren składa się z kilku półwyspów, wysepek i stawów rybnych wzajemnie ze sobą połączonych.
- Neptun - zamek na plaży z 1905 roku, ciekawy architektonicznie budynek położony w szczególnie urokliwym miejscu na skarpie wydmy morskiej.
- Krzyż nawigacyjny - metalowa, 16-to metrowa konstrukcja. Stoi u podstawy łebskiego zachodniego falochronu. Poświęcony pamięci marynarzy, rybaków, żeglarzy i tym , którzy nie powrócili z morza.
- Muzeum Wyrzutni Rakiet V2 - ekspozycja wykopanej 1,5 km od poligonu SPN rakiety ziemia – ziemia, zabudowania z okresu drugiej wojny światowej, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni z widocznymi kanałami po chłodziwie, fundamenty stacji radiolokacyjnych, fundamenty hali montażowej służącej do konstrukcji rakiet przeciwlotniczych.
- „Świerkowa Tratwa” – replika tratwy, na której 28.08.1957 r. wraz z trójką przyjaciół wypłynął z Łeby - znany dziś żeglarz, marynista, ekolog, pisarz i rekordzista samotnej żeglugi Andrzej Urbańczyk.Tratwa wypłynęła w kierunku Szwecji i dotarła do Gotlandii.
- Latarnia Stilo zbudowana w latach 1904-1906, umieszczona na fundamencie z betonu i z białego marmuru. Wysokość latarni wynosi 34m. Oprócz zadań praktycznych, spełnia również funkcję turystyczną.
- Latarnia Czołpino położona jest między Łebą a Rowami, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Znajduje się pomiędzy jeziorem Gardno i Łebsko. Wysokość latarni wynosi 25,2m. Udostępniona do zwiedzania, dzięki czemu można z jej wieży podziwiać przepiękna panoramę wydm i całej okolicy.
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało w 1963 r., ideą skansenu było odtworzenie układu wsi Kluki, prezentuje budownictwo słowińskie od końca XVIII wieku po lata międzywojenne, podkreślając rybacki charakter wsi.
- Wieża widokowa Rowokół, góra wznosząca się nad okolicą (115m. n.p.m). Z dala Rowokół wygląda jak stożek wulkanu. Na szczycie wznosi się wieża widokowa udostępniana dla turystów, z której rozpościera się wspaniały widok na okolice Słowińskiego Parku Narodowego.
-
Stadniny koni – zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Łeby.
- Miasteczko Western City – Zlokalizowane 500 m przed wjazdem do Łeby. Zajmuje się organizacją imprez o charakterze westernowym, ukazujących kulturę Dzikiego Zachodu.