ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Świerzno informacje

Info

Świerzno – wieś  położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Świerzno.

Świerzno to średniej wielkości wieś o pierwotnym założeniu ulicowym, obecnie formą przestrzenną zbliżoną do wielodrożnicy. Miejscowość ta – obecnie siedziba gminy – położona jest w odległości ok. 12 km na wschód od Kamienia Pomorskiego.

Świerzno wraz z okolicznymi terenami należało do pierwszej połowy XVIII wieku do rodu Flemmingów. Wieś należała podówczas do trzech członków tejże rodziny. W 1594 r. było tu 5 gospodarstw chłopskich (14 łanów) i 7 zagrodników. W 1716 r. wieś znalazła się w rękach Bogusława Bodo v. Flemminga. Od początku XIX w. Świerzno przeszło na własność rodziny Wattensleben. W tym okresie wieś liczyła 35 budynków mieszkalnych. Było tu: 5 gospodarstw chłopskich, 4 zagrodników, 3 chałupników, działały także karczma, wiatrak i kuźnia. W 1871 r. na majątek szlachecki składało się 5170 mórg ziemi. Wszyscy mieszkańcy Świerzna byli w tym czasie wyznania ewangelickiego. Od 1916 r. właścicielem majątku był hrabia Hahn, a w latach 1936-1946 baron v. Ruxleben. Posiadał on 1325 ha ziemi. Przed II wojną światową wieś była filią parafii Tribisów (Trzebieszewo) synodu ewangelickiego w Trzebiatowie. Poświęcenie kościoła jako świątyni katolickiej nastąpiło 13 października 1946 r. Obecnie kościół pw. św. Trójcy stanowi parafię rzymsko-katolicką.

Atrakcje:

  • Dwór obronny z XIII w., wokół którego rozciąga się dziki park z olbrzymimi okazami drzew.
  • Kościółek z XVII w. z drewnianą wieżą, w którym znajduje się barokowe wyposażenie i ludowe dzieła sztuki. W krypcie spoczywają członkowie rodziny fundatorów świątyni Flemmingowie.

Noclegi

Noclegi w miejscowości Świerzno kliknij tutaj

PołożenieZOBACZ RÓWNIEŻSerwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.kamienpomorski.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Kamieniu Pomorskim, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Kamieniu Pomorskim i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.miedzyzdroje.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Międzyzdrojach, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Międzyzdrojach i wiele innych.
Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego www.swinoujscie.urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach w Świnoujściu, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę w Świnoujściu i wiele innych.
ONLINE 133 (3) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0,282 sek.