ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną
wybierz kraj

Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów

Kraków informacje

Info

herb Kraków 
Kraków jest niezwykłym miastem - pełny jest starych murów, niezliczonych muzeów, teatrów, nastrojowych knajpek i urokliwych uliczek. Zwiedzając Kraków nie należy się spieszyć, warto posłuchać hejnału z wieży kościoła mariackiego, pospacerować po bulwarach nadwiślańskich lub potargować się przy kramach wewnątrz Sukiennic i zobaczyć jak wawelski smok zieje ogniem.


Spacerując po Krakowie należy przejść dawną Drogą Królewską, którą podążały poselstwa i pochody na Wawel.

- Brama Floriańska i Barbakan - budowle są pozostałością średniowiecznych fortyfikacji, które zostały zburzone w I poł. XIX w., a na ich miejscu założono olbrzymi gród. Wysokość Bramy Floriańskiej wynosi 34,5 m, a znana jest już od XIV w.
Pobliski Barbakan wzniesiono w latach 1498-1499 w obawie przed inwazją turecką. Budowla jest fenomenem architektury militarnej na skalę europejską.

- Teatr im. Juliusza Słowackiego - idąc w stronę dworca kolejowego napotykamy potężny budynek Teatru, który wzniesiono w latach 1891-93 na miejscu średniowiecznego zespołu szpitalnego duchaków. Przed budynkiem stoi pomnik pierwszego patrona teatru - Aleksandra Fredry.

- Muzeum Czartoryskich - jest jednym z najstarszych polskich muzeów z bardzo bogatą kolekcją malarstwa, której niewątpliwą chlubą są Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta. Warto również zwrócić uwagę na bogate zbiory porcelany miśnieńskiej i włoskich fajansów, na białą broń, rzymskie sarkofagi oraz średniowieczną biżuterię.

- Ulica Floriańska, na której znajduje się legendarna kawiarnia Jama Michalika, gdzie narodził się kabaret Zielony Balonik, idąc dalej spotkamy XVI-wieczny dom Jana Matejki (nr 45) i najstarszy w Polsce hotel - Pod Różą (nr 14), w którym gościli car Aleksander I i Franciszek Liszt. Zwiedzając Ulicę Floriańską zobaczymy miejsce, w którym urodził się komediopisarz Michał Bułucki (autor piosenki Góralu, czy ci nie żal...) - dom Pod Aniołkiem (nr 11). W bramach, podwórkach i piwnicach kryje się wiele pubów, knajpek i sklepików, w których tłoczą się turyści z całego świata.


Rynek Główny
Jest największym średniowiecznym rynkiem w Europie, jego plac wytyczono już w 1257 r. Na rynku stoi pomnik Adama Mickiewicza, ludzie przechadzają się wzdłuż straganów z kwiatami, artyści popisują się swoimi umiejętnościami, dzieci karmią gołębie, młodzież spotyka się w kawiarnianych ogródkach. Jest gwarno, tłoczno i wesoło.

- Sukiennice - zbudowano w latach 1556-59 na miejscu starych bud, w których handlowano już w XIII w. Sukiennicami warto przejść się wieczorem, kiedy spowija je niezwykłe światło stylowych latarni. Spacerując po Sukiennicach wejdźmy do Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX w. (wejście znajduje się od strony kościoła Mariackiego), w której będziemy podziwiać płótna Siemiradzkiego, Matejki, Michałowskiego, Rodakowskiego, Grottgera, Gierymskiego, Chełmońskiego i Podkowińskiego.

- Kościół św. Wojciecha, którego fundamenty są najprawdopodobniej najstarsze w mieście. O świątyni wspomina, w swoich kronikach, Jan Długosz - podobno w tym miejscu swoje kazania głosił św. Wojciech. Będąc we wnętrzu kościółka warto zwrócić uwagę na XV-wieczny krucyfiks z Chrystusem o prawdziwych włosach.

- Kościół Mariacki - jest jedną z najpiękniejszych gotyckich katedr w kraju. Wzniesiona w 1222 r. Wnętrze zachwyca polichromią Matejki, witrażami z XIV i XV w., ołtarzami, rzeźbami. Skarbem kościoła jest gotycki ołtarz Wita Stwosza z lat 1477- 89.
Malutki placyk pomiędzy kościołem Mariackim a kościołem św. Barbary w średniowieczu był cmentarzem. Kaplica Chrystusa w Ogrojcu przy kościele św. Barbary pochodzi z pracowni Wita Stwosza. Zwróćmy również uwagę na dom pod nr 9, w którym mieszkał Stanisław Wyspiański. To właśnie w tym miejscu zaczął pisać słynne Wesele.


Wawel
Wawel był już zamieszkiwany od końca X w. przez pierwszych Piastów. Siedzibą książęcą był na długo przed powstaniem państwa polskiego. Zespół romańskich i gotyckich gmachów przebudowali Jagiellonowie na wypełnioną przepychem renesansową rezydencję. Kres świetności Wawelu nastąpił w momencie,gdy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy. Przez wiele wieków o Wawel nikt nie dbał, dopiero w 1905 r. został wykupiony przez społeczeństwo polskie, które rozpoczęło prace konserwatorskie. W latach międzywojennych Wawel był oficjalną rezydencją prezydenta Rzeczpospolitej, w czasie II wojny światowej pełnił funkcję siedziby najwyższych władz Generalnej Guberni i był rezydencją Hansa Franka.
 
- Katedra - wybudowana ok. 1364 r. Otacza ją wiele kaplic i przybudówek. Zwiedzając katedrę warto zajrzeć do wszystkich kaplic. Jednak najsłynniejszą jest kaplica Zygmuntowska nakryta złotą kopułą. w niszach kaplicy znajdują się nagrobki Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. W kaplicy świętokrzyskiej, natomiast, spoczywa Kazimierz Jagiellończyk (w grobowcu wyrzeźbionym przez Wita Stwosza). W kryptach kaplicy Czartoryskich spoczywają prawie wszyscy polscy królowie (oprócz Zygmunta Starego) i bohaterowie narodowi: książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski). Natomiast w krypcie wieszczów pochowano Adama Mickiewicza i Julisza Słowackiego. Wspinając się na wieżę Zygmuntowską, na trzecim piętrze, zobaczymy 10-tonowy dzwon Zygmunt odlany w 1520 r. z armat należących do wroga. Ze szczytu wieży będziemy podziwiać wspaniałą panoramę Krakowa.

- Zamek ze wspaniałym renesansowym dziedzińcem otoczonym krużgankami, arkadami i kolumnami, bogatymi komnatami królewskimi, skarbcem i zbrojownią.
Obecnie we wnętrzach zamku zobaczymy jedynie resztki dawnego zamkowego wyposażenia (freski, plafony, ozdobne stropy, meble i obrazy z różnych epok). Jedną z najpiękniejszych sal jest Sala Poselska (Tronowa, pod Głowami), w której poniżej stropu znajduje się  renesansowy fryz pędzla Hansa Dürera Historia  życia ludzkiego. Największą z sal jest Sala Senatorska (zwana również Tanecznicą), w której niegdyś odbywały się posiedzenia senatu, bale i spektakle teatralne.

- Smocza Jama - schodząc z dziedzińca zewnętrznego, niedaleko baszty Złodziejskiej, krętymi schodami, dojdziemy do zimnej groty, gdzie - jak głosi legenda - mieszkał potwór, a tak naprawdę jama zamieszkiwana była przez biedotę.

Zwiedzając Wawel warto obejrzeć wystawę urządzoną w 1975 r. w podziemiach i na parterze budynku dyrekcji Państwowych Zbiorów Sztuki - "Wawel Zaginiony". Ekspozycja obejmuje pozostałości najstarszych budowli wawelskich. Są tam również prezentowane makiety poprzednich katedr wawelskich, mury obronne z XIII lub XIV w. oraz pojedyncze średniowieczne rzeźby.


Kazimierz
Założony w 1335 r. przez króla Kazimierza Wielkiego przez długi czas był osobnym miastem. Znajduje się tu rynek oraz renesansowy ratusz, w którym obecnie mieści się Muzeum Etnograficzne. Od XV w. na terenach Kazimierza zamieszkiwali Żydzi. Stworzyli oni w tym miejscu niesamowitą kulturę, wznieśli synagogi, założyli cmentarze. Wspaniała historia żydowskiego Kazimierza skończyła się w 1939 r. po zagładzie krakowskich Żydów. W ostatnich latach dzielnica odżyła na nowo - powstały knajpki, restauracje i hotele. Odbywa się tu również Festiwal Kultury Żydowskiej.

- Kościół Paulinów na Skałce, do którego wchodzi się po imponujących schodach. W Krypcie Zasłużonych w podziemiach świątyni spoczywają wielcy artyści, m.in. Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Lucjan Siemieński, Karol Szymanowski, Wincenty Pol, Adam Asnyk, Józef Ignacy Kraszewski i Henryk Siemiradzki.

- Kościół św. Katarzyny - gotycka budowla z przełomu XIV i XV w., w której w latach 1951-52 codziennie odprawiał mszę św. ksiądz Karol Wojtyła. Dzięki wspaniałej akustyce w kościele odbywają się koncerty muzyczne i chóralne.

- Kościół Bożego Ciała - jest jednym z największych krakowskich kościołów, ufundowany w 1340 r. przez Kazimierza Wielkiego.

- Zabytki żydowskie: synagoga Izaaka (przy ulicy Kupa 18) z 1638 r., neoromańska synagoga Tempel (na rogu ulic Miodowej i Podbrzezia) z lat 1860-62, Stara Synagoga (ul. Szeroka) z XV w., w której obecnie znajduje się muzeum kultury żydowskiej, skromna synagoga Remuh (pod nr 40) z roku 1557, obok której znajduje się XVI-wieczny cmentarz Remuh, okrągły budynek dawnej rytualnej rzeźni (pośrodku pl. Nowego).


Collegium Maius - najstarsza siedziba Akademii Krakowskiej założonej w 1364 r. przez Kazimierza Wielkiego. Gotycki gmach został wzniesiony przez króla Jagiełłę w 1400 r. Warto odpocząć na niedużym dziedzińcu, pośrodku którego znajduje się studnia.           

Noclegi

Noclegi w miejscowości Kraków kliknij tutaj

Położenie



ZOBACZ RÓWNIEŻ



Serwisy regionalne

Zapraszamy na stronę serwisu turystycznego urlop.info.pl gdzie znajdziesz więcej informacji przydatnch do zaplanowania urlopu. Na serwisie regionalnym znajdziesz informację o atrakcjach Bęczarce, galerię zdjęć, noclegi podzielone na kategorie, szczegółowy plan, mapę Bęczarce i wiele innych.
ONLINE 158 (4) licznik: strona główna | mapa strony | Zobacz również | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.513 sek.